Skip to content ↓

Staff List

Senior Leadership Team
Mrs Hellen Dodsworth, BA Hons (QTS), NPQH                 
Headmistress
Mrs Dee Alder, BEd Hons, NPQSL
Deputy Head
Mrs Julie Johnson, BA Hons, PGCE, COGE
Director of Studies, Year 6 Form Teacher
Mrs Gill Smeeton, BSc Hons (QTS)
Head of Pre-Prep Department
Mrs Deborah Ward, BA Hons, PGCE, NPQH
Head of Prep Department
Teachers
Mrs Susie Allsopp, BA Hons, PGCE Year 1 Form Teacher
Mrs Jane Annett, BEd Hons
Year 2 Form Teacher, Head of Drama
Mrs Joanne Bartley, BA Hons, PGCE, MA Year 4 Form Teacher
Mrs Julie Brotherhood, BEd Hons
Year 1 Form Teacher/ Year 1
Co-ordinator
Mrs Emma Burbidge, BEd Hons
Reception Form Teacher
Miss Victoria Carvell, BSc Hons, PGCE
Physical Education teacher, Swimming
Co-ordinator
Mrs Emma Chan, BA Hons Year 2 Form Teacher 
Mrs Karen Charl, BSc, PGCE
Year 5 Form Teacher, Head of Science
Miss Caroline Cheetham, BA Hons, PGCE Year 4 Form Teacher (job share)
Miss Katie Clark Director of Sport, WPS
Mrs Helen Comerford, BSc Hons, PGCE
Year 3 Form Teacher
Mrs Angela Darby, BA Hons (QTS) Year 2 Form Teacher 
Miss Hannah Dickson, BA Hons Year 1 Form Teacher
Mrs Laura Drury, BA Hons, PGCE
Head of Computing
Mrs Hannah Earl,  BEd Hons (QTS)
Reception Form Teacher, Reception Co-ordinator
Miss Elizabeth Eastwood, BSc Hons, PGCE, OCR Cert SpLD, Post Grad Cert SpLD, SENCO Award
Special Educational Needs Co-ordinator
Mrs Jo Feary BA Hons, PGCE
Year 1 Form Teacher
Mrs Laura Griggs, BA(Ed) Hons (QTS)
Form Teacher, Head of History, Temporary Middle School Co-ordinator
Miss Alison Griggs, BA Hons Director of Music
Mrs Jo Hemming, BA Hons, PGCE
Head of Art, Design & Technology
Miss Ellie Keen, BEd Hons
Reception Form Teacher
Miss Angela Meloy, BEd Hons, MA Ed(QTS) Year 4 Form Teacher (job share), Head of English
Mrs Caroline Murden,  BEd Hons
Year 6 Form Teacher, Upper School Co-ordinator
Miss Nicola Murphy, BA Hons, PGCE
Year 6 Form Teacher (maternity leave)
Miss Sandrine Ousset, LLM (Sorbonne) (QTS) 
Head of Modern Foreign Languages
Mr Ashley Proctor,  BA Hons
Physical Education teacher
Ms Victoria Sarson, BA Hons, PGCE
Year 3 Form Teacher
Mrs Kate Smart, BA Hons, PGCE Head of Nursery
Ms Rose Smith Early Years Specialist Music Teacher
Mrs Wendy Stone, BEd Hons Year 5 Form Teacher
Mrs Helen Sykes, BA Hons, PGCE
Reception Form Teacher
Ms Kathy Turk, BA Hons, MA , PGCE DT Teacher
Mrs Jenny Watson, BA Hons (QTS)
Year 2 Form Teacher, Year 2
Co-ordinator, Head of RE
Miss Sara Wilby, BSc Hons (QTS)
Year 6 Form Teacher, STEAM Co-ordinator KS2 & KS3
Mrs Lucy Wilkinson, B Hons, PGCE, NPQML 
Year 5 Form Teacher, Head of Geography, Temporary Head of History (mat cover)
Peripatetic Music Teachers
Mrs Erica Avery, BMus Hons Visiting Music Teacher (piano)
Mrs Laura Ashton Visting Music Teacher (oboe/recorder)
Mr Stephen Bell Visiting Music Teacher (brass)
Miss Naomi Berry Visiting Music Teacher (singing)
Mrs Antonia Butler, BMus, PGDip, PGCE Visiting Music Teacher (violin)
Mrs Thea Maund, BMus Visting Music Teacher (double bass)
Mr Gordon Dunn, BA Hons, MMus Visiting Music Teacher (guitar)
Mr Matthew Green, BA Hons, PGDip Visiting Music Teacher (percussion)
Miss Emily Hopper Visiting Music Teacher (harp)
Mr Nicholas Jones Visiting Music Teacher (drums)
Mr Darren Leaper, MMus, RNCM, BMus Hons Visiting Music Teacher (piano)
Mrs Victoria Lee, BMus Hons Visiting Music Teacher (orchestral percussion)
Mrs Joanna Mayne Visiting Music Teacher (bassoon)
Mr Rowan McConkey, MMus, BMus Hons, ATCL Visting Music Teacher (guitar)
Mrs Sue Meteyard, GBSM ABSM
Visiting Music Teacher (violin)
Mrs Lucille Price, MMus Hons, MMus P&P Visiting Music Teacher (clarinet)
Mrs Katherine Robertson, BMus, MMus Visiting Music Teacher (Upper Strings)
Mr George Rowley Visiting Music Teacher (Piano) (Maternity cover) 
Mrs Sarah Saunders, BA, BMus Hons Visiting Music Teacher (oboe/ recorder)
Miss Gabrielle Toy, BA Hons, MA, PG Dip
Visiting Music Teacher (piano)
Mrs Katie Trethewey, BMus, PGDip Visiting Music Teacher (singing)
Mrs Chris Wimpenny, ABSM GBSM Visiting Music Teacher (cello)
Teaching Assistants, Nursery Room Leaders & Technicians
Miss Petina Barlow, NVQ3
Nursery Room Leader
Mrs Claire Brain, NNEB
Teaching Assistant (Nursery)
Mrs Sue Bray, NVQ3
Teaching Assistant (Year 1)
Mrs Jan Bunn, NNEB
Senior Teaching Assistant (Reception)
Mrs Sally Butt, Level 2 TA Cert Teaching Assistant (Year 3)
Mrs Philippa Carter
Teaching Assistant (Nursery)
Mrs Chelsea Clifford, BA Hons Teaching Assistant (Reception)
Mrs Julie Clutton Teaching Assistant (Reception)
Ms Kirandeep Karir  Teaching Assistant (Year 5 & Year 6)
Miss Rebecca Dodd, BSc Hons Teaching Assistant (Year 1)
Mrs Amanda Fox 
Senior Teaching Assistant (Year 2)
Mrs Shelley Fryer Teaching Assistant (Year 2)
Mrs Claire Hixon, Level 3 TA Cert Teaching Assistant (Year 2)
Miss Meggan Gee Teaching Assistant (Year 3)
Ms Natalie Holt, CMS
Art, Design & Technology Technician
Mrs Rachel Johnston, BSc Hons, EYTS Teaching Assistant (Reception)
Mrs Nicola Johnson, BA Hons, NVQ2 Teaching Assistant (Year 1)
Mrs Samantha Jones, BEd Hons Teaching Assistant (Year 2)
Mrs Anna Lees, Nat Dip Level 3
Nursery Room Leader 
Mrs Sian Love, Level 2 TA Cert Teaching Assistant (Year 1)
Mrs Mariola Majerowska Teaching Assistant (Nursery)
Mrs Jackie McHugh, NNEB
Teaching Assistant (Reception), SEN Teaching Assistant
Mrs Rachel Nunn, NNEB
Teaching Assistant (Nursery)
Mrs Tracy Owen, NVQ3, Foundation degree Level 5 Nursery Assistant
Miss Sharon Pitt, NVQ3
Teaching Assistant (Nursery)
Mrs Belinda Richardson, NVQ3 Teaching Assistant (Year 2)
Miss Raychul Smith, BA Hons
Art, Design & Technology & SEN Teaching Assistant
Ms Sue Springfield Teaching Assistant (Year 4)
Mrs Elizabeth Taylor Science Teaching Assistant
Miss Hazel Turner, NNEB
Nursery Room Leader
Miss Georgia Yearby Teaching Assistant (Year 2)
Mrs Lucinda Wallis Cover Teaching Assistant (Nursery)
Mrs Linda Wolverson, BA Hons
Teaching Assistant (Nursery)
After School Care Team
Mrs Anne-Marie Crafts After School Care Co-ordinator
Mrs Mary Pritchard
Deputy After School Co-ordinator
Miss Mercedes Bloise
After School Care Assistant 
Mrs Jackie McHugh
After School Care Assistant
Mrs Jackie Snelson, BSc Hons, NVQ3
After School Care Assistant
Admin, Marketing & Medical Team
Miss Emily Carter Admissions Assistant (KHS/WPS)
Dr Anthony Chamberlain Director of Timetabling (KHS/ WPS)
Mrs Anne-Marie Crafts Admin Assistant (Pupil Activities)
Mrs Helen Gardner
School Librarian
Mrs Emma Guest, HND Marketing Administrator
Ms Charlotte Harvey, BSc Registrar
Miss Caroline Taylor Executive Assistant to the Head
Miss Gabriella Rizzo, NVQ Level 3, CIPD Level 3 Human Resources Receptionist
Miss Hannah Paddock, BA Hons (QTS) Data Manager (KHS/ WPS)
Mrs Sue Payton, BA Hons RGN, BsC Hons RM
School Nurse
Mrs Deidre Shields, BA Hons Marketing Communications Officer (KHS/ WPS)
Mrs Jane Tuppen School Nurse
Ms Emma Tyreman, BSc Marketing Administrator (KHS/WPS)
Mrs Joanna Wong Admin Assistant
Mrs Gina Worrall Head of Admissions (KHS/ WPS)
The Development Team
Mr Philip Rothwell, BA Development Director
Miss Laura Salt, BSc Development & Landor Association Manager
Mrs Polly Beidas, BA, MA Development & Landor Association Administrator
Mrs Jenny Edwards Archivist (Volunteer)
Nutkins Team
Mrs Linda Wolverson, BA Hons
Nutkins Co-ordinator
Mrs Natalie Innes 
Nutkins Assistant
Mrs Frances LaPage-Norris 
Nutkins Assistant
Mrs Jenny Sheard 
Nutkins Assistant
Catering Team
Mrs Eve Bailey Catering Assistant
Mrs Sandrine Bercy Sous Chef
Jo Grant Senior Catering Assistant 
Mrs Ting Langley Catering Assistant
Mr Colin May Kitchen Porter
Miss Sarah Shirley
Catering Assistant
Mrs Beverley Tallis 
Catering Assistant
Mrs Tina Wallsgrove Catering Assistant
Mrs Cherryl White Catering Assistant
Lunchtime Supervisor Team
Mrs Susan Bryant Lunchtime Supervisor
Mrs Helen Davies
Lunchtime Supervisor
Mrs Joanna Egginton
Lunchtime Supervisor
Mrs Sue Judd Lunchtime Supervisor
Mrs Gurbax Kalsi
Lunchtime Supervisor
Mrs Yi Pei Koh Lunchtime Supervisor
Mrs Rashpal Lalli
Lunchtime Supervisor
Mrs Anne Macafee Lunchtime Supervisor
Mrs Philippa Mitchell, BA Hons
Senior Lunchtime Supervisor
Mrs Karla Morales Lunchtime Supervisor
Mrs Myleen Perez Lunchtime Supervisor
Mrs Kaye Poland 
Lunchtime Supervisor
Mrs Tajwinderpal Uppal 
Lunchtime Supervisor
Mrs Deborah A Ward
Lunchtime Supervisor
Mrs Wendy Wyatt 
Lunchtime Supervisor
Caretaking & Cleaning Team
Mrs Jaswinder Bhangal Cleaner
Mrs Diana Callow Cleaner
Mrs Donna Cox Cleaner
Ms Maria Eusebio Cleaner
Mr Stephen Fisher Cleaner
Mrs Jo Tubb Cleaner
Mrs Parvinda Kandola
Cleaner
Mr Josh Brown Cleaner
Mr Chris Till Cleaner
Mrs Vicki Wilson Cleaning Supervisor